Správny strih obleku a doplnky

22.06.2016

Oblek či kostým plnia z hľadiska firemnej kultúry veľmi dôležitú funkciu. Symbolizujú serióznosť, dôstojnosť, eleganciu.

Práve prostredníctvom pracovného oblečenia sa spoločnosti snažia vytvoriť na zákazníkov a verejnosť čo najlepší dojem. Pracovník tak vstupom do firmy sú časne akceptuje aj odporúčania a  zásady, kedy a aké oblečenie má mať na sebe vrátane pracovnej pozície, resp. pracovného zaradenia v rámci organizačnej štruktúry. Všeobecne platí, že čím je vyššia pozícia, tým prísnejšie sú pravidlá pri obliekaní, pretože majú plniť aj funkciu vzbudzovania dôveryhodnosti. Vhodne zvolené oblečenie tak nielen dotvára dojem, ale mení aj správanie. Ak nám dobre sadne, posilní aj naše sebavedomie.

CEO, majiteľ firmy, konateľ, akcionár, TOP manažér sa riadi pri obliekaní najprísnejšími pravidlami. Štýl a strihy oblekov prispôsobuje podľa stretnutí a  mítingov, ako sú napríklad valné zhromaždenia, pracovné raňajky, športovo-pracovné priateľské stretnutia a pod. Dojem, ktorý má vzbudzovať, má odrážať spoločenské aj pracovné postavenie, ale aj fyzické proporcie postavy. Aj ten najdrahší oblek pôsobí totiž lacno, ak dobre nesedí. V tomto čísle si prejdeme správny strih a doplnky k obleku a v ďalšom vhodnosť oblečenia pre pánov podľa úrovne pracovného zaradenia a  príležitosti v rámci spoločného projektu s Work in Balance.

SAKO

Sako by nemalo byť priúzke, gombík ani látka nesmie medzi lopatkami ťahať. Ideálny tvar saka je kužeľovitý. V súčasnosti sú moderné úzke klopy na saku. Dĺžka saka sa nosí kratšia ako kedysi, pri zvesenej ruke by malo sako končiť približne v polovici palca, prípadne dlane. Dôležité je, aby sedeli ramená. Sako končí tam, kde rameno, to znamená, že pod ramenom na rukáve nesmie byť priehlbina. Golier na saku má obopínať krk, respektíve golier na košeli. Nesmie tam byť veľká medzera ani záhyb na saku pod golierom.

NOHAVICE

Nohavice by mali, podobne ako v prípade saka, sedieť ako na mieru ušité. Veľmi často totiž muži nosia nohavice pridlhé alebo príliš voľné. V súčasnosti je modernejší užší strih s dĺžkou po topánky, prípadne na 1 zlom na členku, žiadne záhyby.

HODINKY

Hodinky skvele dopĺňajú imidž muža, dajte si na ich výbere záležať. Nemali by byť väčšie ako 43 mm. Kožený alebo kovový remienok by mal ladiť s farbou opasku a topánok. Vyhýbajte sa športovým a robustným typom hodiniek, ktoré sa k obleku nehodia.

TOPÁNKY

Topánky, najlepšie celokožené, teda aj s  podrážkou (gumená dovolená jedine v zime), by mali byť predovšetkým kvalitne spracované, vždy čisté a v dobrom stave. Veľmi moderné sú hnedé alebo koňakové, čierne sú základ. Tvarovo uprednostnite úzke a špicaté. Dajte si pozor na ponožky, musia byť dostatočne vysoké, aby pri sedení nebolo vidno pokožku.

VRECKOVKY

Vreckovky sú prejavom kreativity osobnosti a  zdokonalia celkový dojem. Je veľmi trendové, ak ich farebne aj materiálovo odlíšite od kravaty.

KRAVATY

Kravaty kupujte s úzkym strihom a dĺžku si upravujte po opasok. Platí zásada, že šírka kravaty by mala byť rovnaká ako šírka klopy na saku, s tmavšou farbou ako košeľa. Skúšať môžete rôzne uzly, základný je WINDSOR. 

 

Jana Keketi – biznis imidž konzultant

Ako jediná Slovenka je držiteľkou certifikátu Business Image Consultant prestížnej London Image Institute. Ako jedna z líderiek projektu Work in Balance pomáha TOP manažérom, výkonným aj riadiacim pracovníkom, jednotlivcom aj firmám analyzovať, navrhovať a realizovať koncept správnej formy biznis stylingu podľa hierarchie organizačnej štruktúry v korporátnych, ako aj stredných a malých spoločnostiach rodinného charakteru.