Levely vo firme a vhodné oblečenie na rôzne príležitosti

05.06.2016

Pracovné zaradenie, ako aj spoločenské postavenie a prestíž manažéra výrazne ovplyvňuje charakter a štýl jeho obliekania.

Pri nastavení „dress code“ sa v  princípe korporácie, ako aj jednotlivci riadia podľa štyroch základných stupňov/ levelov, ktoré zároveň prirodzene určujú výber vhodného outfitu na rôzne príležitosti. Pokiaľ majiteľ či CEO spoločnosti nenesie aj vizuálny odkaz o významnom poste, ktorý zastáva, znižuje sa tým aj dôveryhodnosť a rešpekt k danej pozícii. Našťastie väčšina manažérov si už veľmi dobre uvedomuje silu prvého dojmu a svoju autoritu vedome buduje/dotvára aj vďaka pomoci vyškolených odborníkov v danej oblasti, aby práve tí prostredníctvom vonkajších nástrojov, akými sú aj výber vhodného oblečenia, doplnkov, dotvorili celkový imidž, ktorý chce vyvolať v očiach verejnosti, zamestnancov, biznis partnerov a pod.

LEVEL 1

Predstavuje najformálnejšie pracovné oblečenie, ktoré nosia spravidla CEO, členovia predstavenstva, správnej rady, riaditelia firiem, politici. Čo sa týka príležitostí, nosí sa na oficiálne pracovné stretnutia, predstavenstvá, správne rady, politické vystúpenia, galavečery a všetky večerné eventy. Na pozvánke je ako dress code označenie business/informal alebo business/formal. K základnej výbave určite patrí jednoradový alebo dvojradový oblek tmavej farby – čierny, antracitový, tmavo modrý. Nutným doplnkom je kravata, najlepšie hodvábna a nie príliš vzorovaná ani farebná, môžete si dať decentné manžetové gombíky a kvalitné elegantné hodinky, prípadne aj vestičku. Lesklé kožené topánky čiernej farby moderného vzhľadu sú povinnosťou. A košeľa je buď čisto biela, prípadne jednofarebná modrá, bez 70 vzorov a prúžkov.

LEVEL 2

Je o niečo menej formálny a do tejto skupiny spadá TOP manažment a riaditelia divízií či jednotlivých úsekov/oddelení v rámci organizácie. Nosí sa bežne do práce, na rokovania, porady, pri styku so zákazníkom. Na pozvánke dress code je označený pojmom smart casual. Kravata nie je povinná, môžete mať len oblek a košeľu, dovolená už aj s  jemným vzorom, napríklad prúžkom. Výraznejšie farby alebo vzory na košeliach nie sú vhodné. Oblek môžete vystriedať aj za ležérnejší variant s nohavicami, košeľou a kravatou bez saka, prípadne športovejšie sako a vlnené nohavice, košeľu bez kravaty. Ak použijete kravatu, môžete si dovoliť výraznejšie farby. Stále však používajte skôr tmavšie odtiene obleku.

LEVEL 3

Do tejto skupiny spadá stredný manažment, bežní zamestnanci. Na pozvánke dress code je označený pojmom business casual. Znamená to, že v tejto skupine môžete dať dolu hneď obe vrstvy – sako aj kravatu, a vziať si napríklad len nohavice a košeľu, prípadne pulóver. Ak chcete zostať verný saku, môžete nosiť odvážnejšie farby a vzory, rovnako to platí v prípade nohavíc aj košieľ. Pod sako je dovolená polokošeľa, prípadne tričko s krátkym rukávom. V niektorých prípadoch môžete dokonca siahnuť aj po tmavých konzervatívnych rifliach. Vhodné sú aj svetlejšie odtiene oblekov.

LEVEL 4

Ten tvoria backoffice a IT zamestnanci a na pozvánke dress code je označený ako casual. Ide o ležérne športové oblečenie, dovolené sú polotričká, tričká a dizajnové rifle, pulóvre, športové košele. Pozor si dávajte na veľké logá na tričkách, do práce nie sú vhodné. Tento štýl sa zvykne nosiť na firemných víkendových akciách, teambuildingoch a pod. Ak je veľmi teplé počasie, môžete si dať decentné nohavice kratšieho strihu, nie však kapsáče.

BLACK TIE

Je najformálnejšie oble- čenie určené na slávnostné príležitosti ako sú najmä plesy, bály a slávnostné ceremónie. Ak je na pozvánke dress code označenie black tie, v takom prípade sa musíte poobzerať už po smokingu alebo fraku.

 

Jana Keketi – biznis imidž konzultant

Ako jediná Slovenka je držiteľkou certifikátu Business Image Consultant prestížnej London Image Institute. TOP manažérom, výkonným aj riadiacim pracovníkom, jednotlivcom aj firmám pomáha analyzovať, navrhovať a realizovať koncept správnej formy biznis stylingu podľa hierarchie organizačnej štruktúry v korporátnych, ako aj stredných a malých spoločnostiach rodinné- ho charakteru.