Ako sa oblieka manažérka podľa dress code

24.05.2016

Tak ako pre pánov, rovnako aj pre dámy platia určité pravidlá obliekania vo firmách a na spoločenských podujatiach.

Správna voľba oblečenia je skvelý nástroj na to, ako nenásilnou formou a čo najdecentnejšie vystihnúť vaše pracovné, ako aj sociálne postavenie. V tomto čísle si preto podrobnejšie rozoberieme určité zásady, ktoré platia pre zamestnané ženy – manažérky podľa štyroch základných stupňov/levelov.

LEVEL 1 – CEO, predstavenstvo, biznis štýl – business formal

Tento typ oblečenia sa nosí najčastejšie na pracovné schôdzky a porady akcionárov. Základ tvorí sukňový kostým, alebo presne na mieru padnúce sako a puzdrová sukňa po kolená. Do toho zvoľte vždy blúzku alebo košeľu, hodvábnu alebo jemnú bavlnenú s golierikom. Správnou voľbou sú aj šaty so sakom. Farby voľte tmavšie, najlepšie neutrálne odtiene čiernej, šedej, maximálne tmavomodrej. Predpísané sú lodičky, najlepšie lesklé kožené čierne s uzavretou špičkou a s podpätkom do maximálne 9 cm, nohy a prsty na nohách musia byť zakryté. Pančuchy by mali byť rovnako čierne, dovolené sú aj v telovej farbe. Ak rada nosíte šperky, v tejto skupine si môžete dovoliť najviac 1 prsteň na ruku. Celkový imidž dotvorí dokonalý strih a úprava vlasov, jemný make-up.

LEVEL 2 – TOP manažment, bežná elegancia, stredne formálny štýl – smart casual

Ide v podstate o nie príliš formálny štýl, ktorý sa hodí do práce, na stretnutia, ale napríklad aj na pracovný pohovor. Cieľom je pôsobiť uvoľnenejšie, ale aj napriek tomu seriózne. Osvedčené sú elegantné nohavice s ľahkým svetríkom, topom (bez hlbokého výstrihu) a sakom, ktoré môže byť aj inej farby ako nohavice. Dovolené sú aj veselšie, žiarivejšie farebné odtiene. Šaty môžu byť aj s krátkym alebo dlhým rukávom, už aj bez saka. Pančuchy čiernej alebo telovej farby. Topánky by mali byť uzavreté, no okrem lodičiek to môžu byť aj mokasíny. V tomto štýle nie sú dovolené jedine džínsy. Skvelou voľbou môže byť aj kratší strih vlasov, jemný make-up.

LEVEL 3 – stredný manažment, neformálny biznis štýl – business casual

Cieľom je dosiahnutie prístupnejšieho vzhľadu, keď autoritatívny postoj nie je na mieste. Veľmi vhodný je pre pozície, ktoré sú v styku so zákazníkom – obchodné zástupkyne, poisťovacie maklérky, realitné, farmaceutické a kozmetické re - prezentantky a pod. Ideálna je sukňa s elegantnejšou blúzkou alebo vzorované či farebné nohavice s  klasickou košeľou, rolákom alebo topom výraznejšej farby. Sako už nie je potrebné. Namiesto neho môžete nosiť pohodlné twin sety v rôznych farbách. Sukne si môžete dovoliť aj s výraznejším vzorom a zaujímavejším strihom. Šaty už môžu mať aj krátky rukáv a jemný, aj kvetinový vzor. Väčšia voľnosť platí aj pre doplnky a bižutériu, dizajnové rifle. Nezabúdajte na korunu ženskej krásy - dobrý strih vlasov a make-up. 

Level 4, šport – voľný čas, firemné akcie, teambuildingy – casual

Podľa typu voľno časovej aktivity delíme tento level na športový ležérny štýl, ktorý možno voľne preložiť aj ako moderná mestská elegancia a večerné tzv. party oblečenie, vhodné na firemné večierky. V niektorých firmách povoľujú svojim zamestnancom prísť v piatok v neformálnom oblečení a tak vzniklo z toho aj označenie ako friday casual. Ide o pohodlné oblečenie, kde sú povolené aj tmavé dizajnové džínsy, pohodlné topánky aj bez podpätkov, voľné strihy topov atď.

Level 4, party

Pri večernom outfite je ideálna príležitosť pre dámy ukázať svoj vkus a orientáciu v módnych trendoch. Použiť môžete materiály ako romantický šifón, jemná čipka či hodváb, aj strečový materiál na tzv. bandážne šaty. Vzory a farby sú už na vašej fantázii a  vkuse, máte oveľa väčšiu voľnosť a dovoliť si môžete aj kvetinové vzory, výraznejšie farby, veľké vzory na látkach. Práve na firemných večierkoch si môžete dať aj obtiahnuté šaty, v ktorých vynikne vaša postava, či ukázať pekné nohy v kratších šatách, len si treba dávať pozor na vkusnosť a vhodnosť šiat. Do práce, aj keď ide o večierok, nepatrí nič vulgárne ani prehnane sexi. Cieľom je zostať dámou za každých okolností. 

Jana Keketi – biznis imidž konzultant

Ako jediná Slovenka je držiteľkou certifikátu Business Image Consultant pre - stížnej London Image Institute. TOP manažérom, výkonným aj riadiacim pracovníkom, jednotlivcom aj firmám pomáha analyzovať, navrhovať a realizovať koncept správnej formy biznis stylingu podľa hierarchie organizačnej štruktúry v korporátnych, ako aj stredných a malých spoločnostiach rodinného charakteru.